Środowisko naturalne a ROWE
Zdeklarowanym celem przedsiębiorstwa ROWE MINERALÖLWERK GmbH jest prowadzenie wszelkich swoich działań tak, by miały one jak najmniejszy wpływ na środowisko. Nasza firma kieruje się przy tym następującymi pięcioma wytycznymi, które są wpisane w politykę jakości i środowiska dla wszystkich grup interesariuszy:
- zapobieganie wypadkom i zagrożeniom dla zdrowia podczas pracy,
- zapobieganie szkodom dla środowiska oraz szkodom rzeczowym,
- wydajne korzystanie z energii i dbałość o energię, surowce i materiały,
- preferowanie przyjaznych dla środowiska produktów,
- kompensowanie naszych emisji CO2.
Jak traktowane są aspekty związane z ochroną środowiska w ROWE?
Redukcja śladu ekologicznego jest dla ROWE już od dawna szczególnie ważna. Już w kwietniu 2010 roku przedsiębiorstwo uzyskało certyfikację wg standardu ISO 14001. Ta obowiązująca międzynarodowo norma opisuje wymagania dla systemów zarządzania środowiskiem. Poza postulatem normy, by przestrzegać wszystkich ustaw i dyrektyw odnośnie ochrony środowiska chodzi o też o to, by realizować cele przedsiębiorstwa, które sami sobie stawiamy i nieustannie ulepszać nasze działanie na rzecz środowiska.
W celu poszerzenia zakresu swojej działalności, ROWE zaczęło w roku 2017 od zmian w celu wprowadzenia systemu zarządzania energią zgodnie z ISO 50001. Certyfikacja ta umożliwia ROWE rejestrację przepływów energii w przedsiębiorstwie oraz ocenę wydajności energetycznej w celu wdrażania działań i zmian technicznych służących poprawie tej wydajności. Dla ROWE jako przedsiębiorstwa neutralnego pod względem emisji CO2 oprócz kryteriów zrównoważonego rozwoju i poprawy bilansu energetycznego w tym obszarze ważna jest również poprawa rentowności. Oszczędzanie energii nie polega tylko i wyłącznie na dbaniu o zasoby i na redukcji emisji, lecz również na oszczędzaniu kosztów energii. W tym przypadku ekologia i rentowność idą wspaniale ze sobą w parze.
Kolejny aspekt ochrony zasobów polega na kształtowaniu procesów produkcyjnych w zakładzie w Wormacji. Dzięki konkretnemu przyporządkowaniu przewodów i pojemników dla surowców (dodatki i oleje bazowe) oraz dzięki ponad 140 przypisanym na stałe przewodom i pojemnikom dla gotowych produktów możemy zrezygnować z zazwyczaj koniecznych procesów spłukiwania, które wymagałyby dużych ilości oleju spłukującego. Każdy kontener posiada własną pompę. Razem z kontenerami do składowania surowców mamy tutaj ponad 200 pomp różnych klas, które codziennie wykonują swoją pracę. Na całym obszarze produkcyjnym zainstalowano ponad 60 km przewodów rurowych, co odpowiada odległości od Wormacji do Frankfurtu nad Menem.
Ale też i niewielkie elementy połączone razem dają godny podziwu efekt. Do nich zalicza się np. użycie oświetlenia LED, elektrycznych wózków widłowych, niskie zużycie papieru w administracji dzięki systemowi zarządzania dokumentami oraz motywacja wszystkich pracowników, by zachowywać się w sposób przyjazny dla środowiska zarówno w pracy, jak i prywatnie. ROWE wspiera tę postawę poprzez różne oferty dla pracowników, np. rabat na korzystanie z e-rowerów. Dzięki tym wszystkim działaniom możemy we współpracy z naszą firmą partnerską PALBO w naszym własnym budynku produkować pojemniki na miejscu i unikać niepotrzebnej emisji CO2.
Bilans CO2, czyli nasz wpływ na klimat
Zmiana klimatu jest wyzwaniem dla całego społeczeństwa, a uwaga opinii publicznej coraz bardziej skupia się na odpowiedzialności przedsiębiorstw. Podstawą aktywnego wkładu w ochronę klimatu jest przy tym bilans CO2. Bilans CO2 można określić i obliczyć dla najróżniejszych obszarów, np. dla emisji gazów cieplarnianych przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa czy poszczególne produkty. Taki bilans daje przedsiębiorstwom możliwość mierzenia emisji oraz ich redukowania i unikania poprzez indywidualne strategie i działania.
W roku 2017 firma ROWE zdecydowała się na zmierzenie powodowanych przez siebie obciążeń dla środowiska przez niezależną jednostkę na podstawie wszystkich dostępnych danych. Podczas ewaluacji okazało się, że największa część emisji pojawia się przede wszystkim na początkowych etapach łańcucha wartości. Emisje całego łańcucha wartości odpowiadają 10-krotnej wartości emisji, które przypadają bezpośrednio na ROWE.
Dodatkowo poza podjęciem działań na rzecz redukcji emisji, firma ROWE zdecydowała się na kompensację wszystkich pozostałych emisji poprzez wspieranie różnych projektów. Certyfikaty ROWE odpowiadają standardowi CER (certyfikowana redukcja emisji). Jest to postępowanie mające na celu ochronę klimatu, które jest nadzorowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). ONZ pozyskuje standardy CER z wiarygodnych, przyjaznych klimatowi projektów, tzw. projektów CMD (Mechanizm Czystego Rozwoju). Projekty CMD są prowadzone przeważnie w krajach rozwijających się i przyczyniają się tam do zrównoważonego rozwoju. Poza tym projekty te są ważnym motorem dla transferu czystych technologii oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Częściowo zdobywane są również certyfikaty ze złotym standardem, który stosowany jest od 2006 roku jako dodatkowy standard dla zarejestrowanych projektów ONZ i który powstał jako reakcja na stworzenie zrównoważonych celów rozwoju (sustainable development goals). Standard ten mierzy np. wpływ projektów na różne zrównoważone cele rozwoju.
Obecnie emisje ROWE kompensowane są dzięki wsparciu następujących projektów:
- Projekt biomasy, Indie
- Projekt gazu ziemnego, Indie
Zaangażowanie ROWE oznacza dla klientów, że wszystkie zakupowane przez nich produkty, od 1-litrowych po 1.000-litrowe pojemniki, są w stu procentach neutralne dla klimatu. Dzięki temu klienci mogą mieć też własny wkład w globalną kompensację CO2. Przyjazne dla klimatu produkty ROWE można rozpoznać po wyraźnie oznaczonej etykiecie „kompensacja CO2”. Według własnych danych ROWE jest dzięki temu jednym z pierwszych przedsiębiorstw oferujących swoim klientom substancje smarujące, których produkcja jest rekompensowana przez działania na rzecz klimatu.
Perspektywa na przyszłość: Pierwszy bilans CO2 był na ROWE jedynie pierwszym krokiem na drodze ku staniu się przyjaznym dla środowiska przedsiębiorstwem. Za kolejny cel ROWE postawiło sobie rekonstrukcję tego bilansu i tym samym poprawę obecnych danych. Krok ten ma przebiegać przede wszystkim we współpracy z dostawcami, których procesy produkcyjne skutkują indywidualnymi czynnikami emisji dla bilansu CO2. Bilans CO2 będzie sukcesywnie tak udoskonalany, by uzyskiwać wgląd w coraz to nowsze wyniki i informacje dotyczące działania ROWE na rzecz klimatu.
Dostawcy i łańcuch wartości
Producenci środków do smarowania ROWE są częścią złożonego łańcucha wartości, sięgającego od wydobywania surowców po utylizację czy recykling gotowych produktów.
Jak wygląda cykl życia środka do smarowania?
Dla ROWE jako przedsiębiorstwa neutralnego pod względem emisji CO2 jest oczywistością, że oprócz optymalizacji własnych procesów produkcyjnych angażuje się ono w czynności mające na celu wspieranie działań związanych ze zrównoważonym rozwojem w obrębie całego łańcucha wartości. Największe znaczenie w branży środków do smarowania mają szczególnie początkowe etapy łańcucha wartości. Dlatego proces selekcji dostawców i przede wszystkim wybór surowców odgrywają tutaj szczególną rolę.
Jak selekcjonujemy naszych dostawców?
Już w procesie selekcji dostawców bierzemy pod uwagę kryteria, które oprócz typowych parametrów jakości obejmują również wymagania ekologiczne (np. systemy zarządzania środowiskiem i energią, bilans CO2), jak i aspekty społeczne (np. standard BSCI, podstawowe standardy pracy Międzynarodowej Organizacji Pracy). Celem jest stworzenie możliwości zrównoważonego rozwoju również w obszarach , na które nie mamy bezpośredniego wpływu oraz wspólna praca nad tymi aspektami z naszymi dostawcami. Aktualnie pracujemy nad projektem rozwoju naszego bilansu CO2z uwzględnieniem czynników emisyjnych poszczególnych dostawców. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi otrzymamy konkretne dane i będziemy mogli wykorzystać potencjał optymalizacji.
Przy wyborze surowców stosowane są najróżniejsze płyny podstawowe i, coraz częściej, również surowce odnawialne.


Zbiornik wykonany z surowców wtórnych z tworzywa sztucznego
Większość stosowanych zbiorników z tworzywa sztucznego jest produkowana przez naszą firmę partnerską Palbo GmbH bezpośrednio na miejscu w lokalizacjach Bubenheim i Worms. Krótkie drogi transportu zapewniają nam wysoki stopień elastyczności, a przede wszystkim zmniejszenie emisji CO₂. Kolejnym integralnym krokiem w kierunku dodatniego bilansu produktów jest wykorzystanie w produkcji naszych zbiorników mielonego materiału, pozyskiwanego z wykonanych z tworzywa sztucznego surowców wtórnych – tak zwanego recyklatu. Dzięki dodaniu recyklatu do procesu produkcyjnego redukujemy nie tylko udział nowych tworzyw sztucznych w produkcie końcowym, ale również poszerzamy spektrum naszych możliwości zrównoważonego rozwoju w zakresie wcześniejszych procesów gospodarczych.
Udział materiałów z odzysku w wyprodukowanym zbiorniku wynosi ponad 20 procent. Nasi klienci mogą się o tym przekonać na podstawie pieczęci wybitej na tylnej stronie zbiorników. Wytłoczony znak symbolizuje zrównoważony rozwój i troskę o środowisko naturalne – gwarantujemy to już na etapie opakowań.
A na sam koniec: czysta utylizacja
Jako licencjonowany partner GVÖ (Stowarzyszenia ds. Zużytkowania Odpadów z Pojemników) ROWE bierze na siebie swoją odpowiedzialność również na samym końcu łańcucha wartości. Aby uniknąć zanieczyszczeń, opróżnione z resztek substancji pojemniki są odbierane i utylizowane przez GVÖ w sposób przyjazny dla środowiska w jednym z certyfikowanych zakładów.
Zarządzanie i zgodność
Dobre kierowanie przedsiębiorstwem jako oczywistość
Firma ROWE MINERALÖLWERK GMBH jest przekonana, że odpowiedzialne kierowanie przedsiębiorstwem (corporate governance) jest podstawą sukcesu gospodarczego i oznacza akceptację działalności przedsiębiorczej przez jej różnych interesariuszy. Podstawą sukcesu przedsiębiorstwa jest zaangażowana i pełna motywacji kultura przedsiębiorstwa, reprezentowana przez świadome odpowiedzialności i etyczne działanie każdej pracownicy i każdego pracownika. Do pełnej zaangażowania, zmotywowanej i odpowiedzialnej kultury przedsiębiorstwa należy również zobowiązanie własne do zachowania integralności w działaniu handlowym.
Dlatego ROWE szanuje ustawowe i prawne wytyczne oraz oczekuje tego samego od swoich pracownic i pracowników oraz od swoich kontrahentów. Oprócz przestrzegania przepisów i ustaw działania te obejmują również wewnętrzne wytyczne i politykę przedsiębiorstwa, wiążące zobowiązania i wspólne wartości. Podstawę odpowiedzialnego kierowania przedsiębiorstwem stanowi kodeks postępowania (code of conduct) razem z innymi wytycznymi i dyrektywami z rozmaitych obszarów (polityka jakości, energii i ochrony środowiska; dyrektywa EHQS; polityka zarządzania zasobami ludzkimi i IT). Te zasady postępowania stanowią ramy dla wdrażania celów ROWE podczas codziennej pracy. Przy tym nie chodzi tylko o wyniki, ale również o to, jak osiągane są cele. Zakres i intensywność naszych działań dotyczących zgodności (compliance) wynika z tematycznych analiz ryzyka, przeprowadzanych przez jednostki operacyjne. W ramach wdrażania i utrzymywania systemów zarządzania został wprowadzony kataster prawny, który umożliwia niezawodną weryfikację i stosowanie przepisów prawnych.
Kolejny krok – certyfikacja AEO
Aby nadal spełniać wciąż rosnące wymagania wynikające z międzynarodowych transakcji handlowych oraz konieczne wytyczne przemysłu motoryzacyjnego, ROWE uzyskało w 2017 roku certyfikację AEO – Authorised Economic Operator („certyfikowanego podmiotu gospodarczego”). „Certyfikowany podmiot gospodarczy” posiada specjalny status. Uważany jest on za szczególnie godnego zaufania i niezawodnego przedsiębiorcę, w związku z czym może korzystać ze specjalnych ulg w ramach odprawy celnej. Celem jest zapewnienie ciągłości międzynarodowego łańcucha dostaw („supply chain”) od producenta towaru aż po konsumenta końcowego. W procesie certyfikacji firma ROWE musiała spełnić szereg wymagań, aby uzyskać aprobatę. Obejmowały one np. kontrolę antyterrorystyczną wszystkich osób, które mają dostęp do terenu zakładu. Oprócz zalet przy odprawie celnej certyfikacja zapewnia również szereg pośrednich korzyści, jak na przykład mniej incydentów związanych z bezpieczeństwem oraz lepszą współpracę z partnerami handlowymi.
ROWE przejmuje odpowiedzialność w pracy na rzecz stowarzyszeń
Poza przestrzeganiem ustawowych przepisów i wewnętrznych wytycznych ROWE już od dawna angażuje się w pracę związkową i jest członkiem najróżniejszych inicjatyw:
- UNITI (Niemiecki Związek Przedsiębiorstw Naftowych Średniej Wielkości, towarzystwo zarejestrowane)
- Niemiecki Związek Przedsiębiorstw Naftowych Średniej Wielkości UNITI łączy kompetencje w dziedzinie paliw napędowych, substancji smarujących oraz na rynku grzewczym. Reprezentuje on około 90% zorganizowanych przedsiębiorstw naftowych klasy średniej w Niemczech. Ponad 1.000 firm członkowskich UNITI osiąga roczny łączny obrót wysokości ok. 35 mld euro i zatrudnia ok. 80.000 pracowników w Niemczech.
- VSI (Związek Przemysłu Substancji Smarujących, towarzystwo zarejestrowane)
- Związek Przemysłu Substancji Smarujących (VSI) to grupa wszystkich znaczących producentów smarów samochodowych i przemysłowych w Niemczech. VSI zrzesza 83 firmy członkowskie i reprezentuje tym samym ponad 90% firm niemieckiego przemysłu substancji smarujących. Oprócz wielkich, wielonarodowych koncernów naftowych członkami związku jest wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Zadaniem związku jest identyfikowanie i wspieranie ideowych, gospodarczych i technicznych interesów swoich członków. Reprezentuje on w szczególności ich interesy wobec urzędów, korporacji prawa publicznego i związków gospodarczych.
- FSQ (Wspólnota Ekspertów ds. Jakości Substancji Smarujących, towarzystwo zarejestrowane)
- Towarzystwo zarejestrowane Wspólnota Ekspertów ds. Jakości Substancji Smarujących stawia sobie za cel zapewnianie jakości sprzedawanych w Niemczech substancji smarujących, a w szczególności przestrzeganie zasad etykietowania poszczególnych klasyfikacji: API (Amerykańskiego Instytutu Naftowego), ACEA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów), ISO, DIN, ASTM, RAL czy SAE i tym samym wspieranie uczciwej konkurencji między uczestnikami rynku oraz ochronę konsumenta. Członkowie towarzystwa zobowiązują się do przestrzegania zasad oznakowania właściwości i zgadzają się na regularne kontrole własne. Przynajmniej raz do roku produkty członków są badane.
- NaSch (Inicjatywa Zrównoważonego Rozwoju w Przemyśle Substancji Smarujących)
Od roku 2017 ROWE jest członkiem NaSch -- Inicjatywy Zrównoważonego Rozwoju w niemieckim Przemyśle Substancji Smarujących (Nachhaltigkeitsinitiative Schmierstoffindustrie). Zrównoważony rozwój zyskuje na znaczeniu w rozmaitych branżach przemysłu. Temat ten odgrywa dla przedsiębiorstw produkujących smary szczególną rolę. Ze względu na dotychczasową politykę przedsiębiorstwa oraz już wprowadzone działania, dla ROWE był to kolejny logiczny krok, by w roku 2016 dołączyć do powstałej Inicjatywy Zrównoważonego Rozwoju i w niej działać. Przystępując do NaSch w 2017 roku, ROWE jako przedsiębiorstwo neutralne pod względem emisji CO2, było jednym z pierwszych należących do klasy średniej producentów substancji smarujących, które świadomie podjęło decyzję, by zaangażować się w inicjatywę i aktywnie w niej działać. Zamysł tej inicjatywy polega na tym, żeby przedsiębiorstwa produkujące substancje smarujące nie czekały na to, aż UE wyznaczy ustawowe warunki ramowe czy regulacje, tylko żeby firmy te same wyznaczały kryteria orientacyjne na branży, które będą sprzyjały zrównoważonemu gospodarowaniu. Inicjatywa NaSch jako pierwsza zajęła się stworzeniem i definicją wyrazistych wskaźników zrównoważonego rozwoju, czyli tzw. kluczowych wskaźników wydajności w zakresie zrównoważonego rozwoju („sustainability KPIs”) dla branży substancji smarujących. Wskaźniki te są rejestrowane wśród członków inicjatywy NaSch przez niezależną i neutralną jednostkę i obowiązują jako punkt odniesienia dla pozostałych przedsiębiorstw. Decydującymi wskaźnikami zrównoważonego rozwoju są rozwój poziomu zużycia energii, emisje dwutlenku węgla, produkcja odpadów oraz zużycie wody. We wszystkich tych obszarach ROWE dostrzega wielki potencjał, który opłaca się świadomie wykorzystać. Tym bardziej cieszy fakt, że wraz z NaSch do życia został powołany instrument, dzięki któremu przedsiębiorstwa produkujące substancje smarujące mogą ze sobą współpracować, wymieniać się doświadczeniami i nawzajem się od siebie uczyć.
Zarządzanie jakością
Jakość jest podstawą długofalowego sukcesu przedsiębiorstwa. Zaczyna się ona od etapu planowania, a kończy na kliencie, niezależnie od tego, do jakiego zakątka ziemi ma być dostarczony produkt. Ten proces podlega nieustannym zmianom i w związku z tym stawia nowe wyzwania przed wszystkimi zaangażowanymi w tenże proces.
Od roku 2001 ROWE posiada certyfikację wg normy DIN EN ISO 9001 dla systemów zarządzania jakością. Obecnie obowiązująca wersja tej normy to DIN EN ISO 9001:2015. Norma ta stanowi niezależny od branży standard minimalny, zgodnie z którym każde przedsiębiorstwo lub każdy urząd może aplikować o certyfikację. Poza podnoszeniem poziomu jakości poprzez minimalizację źródeł błędów chodzi tutaj przede wszystkim o skuteczne i zwielokrotnione wypełnianie ustalonych założeń jakości poprzez wdrażanie przejrzystych zasad. Ustalenie założeń jakości odpowiada wymaganiom rynku, wymaganiom naszych wymagających klientów i przede wszystkim kryteriom, jakie firma ROWE jako producent wysokiej jakości produktów wyznacza sama sobie.
ROWE posiada też od wielu lat certyfikację branży motoryzacyjnej. Wyraźnie opisane jest to w specyfikacji branżowej IATF 16949 stanowiącej uzupełnienie ISO 9001. ROWE posiada od lutego 2009 r. certyfikację w tym obszarze.
Skrót IATF oznacza „International Automotive Task Force” (Międzynarodową Grupę Roboczą Przemysłu Motoryzacyjnego). Jest to grupa robocza, na którą składają się głównie przedstawiciele północnoamerykańskich i europejskich producentów samochodów oraz stowarzyszeń przemysłu motoryzacyjnego (np. niemiecki VDA). Celem tej grupy jest harmonizacja standardów dla poprawy jakości produktów w obszarze przemysłu motoryzacyjnego oraz osiągnięcie jak najlepszej przejrzystości całego łańcucha dostaw. Dlatego podstawą pracy tej grupy są specjalne wymagania opierające się na normie ISO 9001. Co prawda do IATF należy jedynie 30% z ponad 100 istniejących OEM (producentów oryginalnego wyposażenia), ale za to są wśród nich najbardziej liczące się na świecie przedsiębiorstwa takie jak BMW, Chrysler, Daimler, Fiat, Ford, General Motors, PSA, Renault czy Volkswagen. Dla producenta substancji smarujących, który pragnie zdobywać dalsze kwalifikacje jako dostawca części samochodowych i umacniać swoją pozycję na tym dochodowym rynku, konieczne jest wdrożenie IATF 16949, ponieważ jest to minimalny wymagany standard dla dostawców, którzy chcą bezpośrednio zaopatrywać OEM.
Kluczowe dla tej certyfikacji jest zakotwiczone w procesach przedsiębiorstwa zarządzanie jakością, co stanowi podstawę organizacji wszelkich procesów i punktów kontaktu z klientami i dostawcami oraz pozostałymi partnerami. Strategiczne narzędzia kontroli włączone do procesów pracy zapewniają większą wydajność oraz jakość procesów roboczych w całym przedsiębiorstwie. Przy tym ROWE skupia się na prewencyjno-aktywnym zarządzaniu jakością w celu unikania błędów. Również regularnie przeprowadzane wywiady z klientami pomagają zlokalizować i usunąć pojawiające się usterki, także poza codziennym kontaktem z klientami.
Swoją filozofię jakości ROWE uczyniło częścią odpowiedniej polityki jakości:
Jakość naszych produktów i usług jest decydującym czynnikiem sukcesu. Nasz
system zarządzania opiera się na całościowym, zintegrowanym i przede wszystkim zorientowanym na proces
systemie. Ów system obejmuje wszystkie istotne normy i wymagania zaangażowanych stron,
w szczególności IATF 16949:2016.
Zobowiązujemy się wprowadzać wszelkie konieczne działania, aby zawsze
sprostać wymaganiom klientów. Aby tak się stało, wdrażamy
standardowe metody normy z systemu zarządzania.
Aby osiągnąć te cele kształcimy nasz personel najlepiej, jak potrafimy. Wszystkich pracowników
nieustannie angażujemy w ciągły proces optymalizacji jakości, usług,
kosztów i technologii. Nasi pracownicy są świadomi, że tylko dzięki zadowoleniu klientów
możemy zapewnić przyszłość naszemu przedsiębiorstwu oraz bezpieczeństwo miejsc pracy.
Zawsze preferujemy działania mające na celu unikanie błędów, ponieważ najbardziej wydajne jest
niedopuszczanie do sytuacji, w których mogą one powstać. Jeśli jednak wykryjemy błędy, wówczas opracowujemy i wdrażamy oraz
weryfikujemy działania naprawcze w celu nieustannego usuwania przyczyn błędów.
Inwestujemy w najnowocześniejszą technikę produkcyjną i planujemy wszystkie istotne kroki procesowe.
Kontrahenci pracujący na terenie naszego zakładu lub na nim przebywający
zostają zobowiązani do przestrzegania i stosowania naszych przepisów i procedur dotyczących jakości. ROWE prowadzi otwarty
dialog z klientami, dostawcami, urzędami i opinią publiczną. Razem z naszymi klientami i dostawcami
oceniamy w odpowiednim zakresie wszystkie wymagania dotyczące jakości
i odpowiednio je wdrażamy do naszych działań.
Zrównoważony rozwój
SŁODKA STRONA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Na żadnym stole podczas śniadania nie może zabraknąć tego złotożółtego smakołyku do smarowania chleba.
Lecz miód nie jest wcale oczywistością; populacja pszczół cały czas maleje, a wraz z nią wiele roślin zapylanych codziennie przez te małe owady.
W ramach naszych projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju wspieramy rodzinę pszczelarzy Röhrs, która przeznacza zyski ze sprzedaży każdego słoika miodu na aktywną budowę nowych kolonii pszczół, wzmacniając w ten sposób ich populację w Niemczech.

Zrównoważone, wysokowydajne substancje smarne
Wysokooleinowy olej słonecznikowy – specjalny olej słonecznikowy
Wysokooleinowy olej słonecznikowy jako surowiec wyróżnia się szczególnymi właściwościami. Po pierwsze, jest on odnawialny, co odpowiada zasadom zrównoważonego rozwoju. Jego wykorzystanie pozwala na ochronę ograniczonych zasobów paliw kopalnych. Ponadto wysokooleinowy olej słonecznikowy może być wytwarzany, przetwarzany i wykorzystywany lokalnie. Poza tworzeniem łańcucha wartości we własnym kraju, prowadzi to również do zmniejszenia obciążenia środowiska dzięki krótszym trasom transportowym. Nawet w porównaniu z rzepakiem, słonecznik wysokooleinowy powoduje mniejsze obciążenie gazami cieplarnianymi, ponieważ jego uprawa jest możliwa bez intensywnego nawożenia. Szczególnie interesujące są właściwości chemiczne słonecznika wysokooleinowego jako podstawy do produkcji olejów hydraulicznych. Dostępne na rynku oleje słonecznikowe lub rzepakowe składają się głównie z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i niewielkiej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych takich jak stearyna lub kwas palmitynowy. Ich właściwości -- choć pożądane w zdrowej diecie -- powodują poważne problemy w przypadku smarów, ponieważ te kwasy tłuszczowe są bardzo podatne na utlenianie i żywicowanie, przez co nie są w ogóle dostosowane do procesów technicznych. W słoneczniku wysokooleinowym ilościowo przeważa jednonienasycony kwas oleinowy z tylko jednym wiązaniem podwójnym. W przeciwieństwie do oleju rzepakowego nie występują w nim potrójne ani podwójne, wysokoreaktywne wiązania. Wiązanie podwójne -- faktyczny element smarujący danego związku -- można dość łatwo ustabilizować dzięki dodatkom. Olej bazowy o takiej dystrybucji kwasów tłuszczowych zatem bardzo dobrze nadaje się do celów przemysłowych. Taka konstelacja kwasów tłuszczowych wyjaśnia również nazwę oleju: „higholeic“ oznacza „wysokooleinowy“, „bogaty w oleje”.
„HIGHTEC SUNLUB® ULTRAINDUSTRY“
Opracowany przez ROWE HIGHTEC SUNLUB® ULTRAINDUSTRY jest klasycznym przemysłowym olejem hydraulicznym dopuszczonym do zastosowań przemysłowych. Z drugiej strony, jako klasyczny olej biologiczny, jest on również zgodny z ISO 15380 HETG (na bazie wysokooleinowego słonecznika). Poniżej opisano dwa eksperymenty wykorzystujące olej na bazie słonecznika wysokooleinowego w porównaniu z produktami na bazie oleju mineralnego.